İBB imar temsilcileri ve Avcılar belediyesi ile birlikte yapılan toplantıda ne konuşuldu?

Toplantıda Ne Konuşuldu?

İBB tarafından 2013 yılında çalışmalarına başlanan ve 7 yıldır ilerleme kaydedilemeyen Yeşilkent Mahallesi 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, Avcılar Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda yeniden gündeme geldi.

Toplantıda yeni bir sürecin başlatıldığının müjdesini veren İBB temsilcileri, yaklaşık 6 aylık bir plan hazırlandığını duyurdu.

Peki 6 aylık süreçte ne olacak?

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü ekipleri imar planının mevcut durumunu ve üzerinde çalışılan değişiklik planlarıyla ilgili sunum yaptı. Gerçekleşmesi düşünülen değişiklikler ile alakalı mahalle sakinlerini bilgilendirilmesinin ardından görüş ve önerilerini dinlemek üzere söz mahalle sakinlerine verildi.Yeşilkent halkı ile birlikte yaşam standartlarını yükseltecek bir planlama çalışması gerçekleştirmeyi amaçlayan toplantıların ilerleyen süreçte devam edeceği bilgisi verildi.

Planlanan 6 aylık süreçte halktan temsilcilerinde içerinde olacağı bir dizi toplantı yapılacağı duyuruldu. Bu toplantılar daha sonra gençler, stk lar, esnaflar gibi daha dar gruplar ile devam ettirilecek ve süreç sonunda mahalle halkınında kabulleneceği bir nazım imar planı ortaya konmaya çalışılacak.

Oluşcak komisyonlar ile çok yakında toplantıların başlayacağı ve sürecin olabildiğince kısa tutularak çözüme kavuşturulması amaçlanıyor.

İnsanları mahallelerinden, evlerinden uzaklaşmak zorunda bırakmayan, hem mutlu olabilecekleri hemde sosyal donatı alanlarının, eğitim ve sağlık kurumlarının bulunduğu, altyapı sorununun ve çevre kirliliği sorununun ortadan kalktığı bir kent yaratılmak istendiği vurgulandı.

Yeşilken halkı artık son noktaya geldiklerini ve imar probleminin acil çözülmesi gerektiğini haykırdı.

Başkan Hançerli, “Yeşilkent için bir şey yapacaksak, Yeşilkentlilere rağmen değil Yeşilkentlilerle uzlaşarak, anlaşarak birlikte yapacağız” dedi.

Sürecin demokratik katılımı ve ortak akılla yürütüleceğinin altını çizen Hançerli, “Bu toplantının yapılması son derece önemli ve tarihi. Türkiye ve İstanbul’da özlediğimiz manzaralar. Yeşilkent için bir şey yapacaksak, Yeşilkentlilere rağmen değil Yeşilkentlilerle uzlaşarak, anlaşarak birlikte yapacağız.

Yeşilkent Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen ve İBB şehir plancıları, belediye meclis üyeleri, kurum müdürlerinin katıldığı toplantı, Yeşilkent’te yaşayan vatandaşlar tarafından yoğun ilgi ile karşılandı. Toplantıda konuşma yapan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, “ Bugün, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun da öncülüğünde, Yeşilkent’in imarının bir an önce yapılması için yoğun bir çalışma sürüyor. Çalışmalar vatandaşla birlikte katılımcı bir yöntemle yürütülüyor” dedi.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.