Avcılar Gümüşpala Mahallesinde 2 okul yıkılıyor.

Avcılar Gümüşpala Mahallesinde 2 okul yıkılıyor.

SİLİVRİ açıklarında geçen yıl 26 Eylül’te meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Avcılar’da aynı binada eğitim verilen 2 okulun yıkılarak yaptırılacak, 5 okul ise güçlendirilecek.

İstanbul Valiliği’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanı sıra Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile koordineli sürdürdüğü çalışmalar tamamlanarak, il genelinde yıkılacak ve güçlendirilecek binalar ile ilgili kararlar alındı. 

Avcılar Kaymakamı Kemal İnan, İstanbul’da yoğun olarak kamu kurum ve kuruluşlarında olası depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldığını, okulların ön planda tutulduğunu vurguladı. Kaymakam İnan, ‘Avcılar’da daha önceki çalışmalarda 18 okul güçlendirilmişti. 5 okul daha güçlendirme kapsamına alındı. Bu okuldaki öğrencileri, en yakında bulunan diğer okullarda ikili eğitime alarak çalışmaları 5-6 ayda tamamlamayı hedefliyoruz. Öğrenci velilerimiz ve öğrencilerimiz bunu sabırla karşılar ve destek olurlarsa mutlu oluruz. Kısa sürede bu güçlendirme çalışmaları tamamlanacaktır” dedi.

İki okulun yıkılarak yenileri tamamlanıncaya kadar buralarda eğitim- öğretimin Silivri depremi ardından alınan karar doğrultusunda yine Ömer Seyfettin Ortaokulu ile Gümüşpala Mesleki Teknik Anadolu lisesi’ nde sürdürülmesi benimsendi.

GÜÇLENDİRME YAPILACAK 5 OKUL

Oluşturulan komisyon tarafından Avcılar’da güçlendirme çalışması yapılacak okullar; Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu, Atatürk Ortaokulu, Borusan Otomotiv Zehra Nurhan Kocabıyık Ortaokulu, Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Haydar Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak tespit edildi. Bu okullardaki eğitimin güçlendirme tamamlanıncaya kadar öğrencilerin şu okullarda ikili eğitim yapması benimsendi;

Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu; Ambarlı ve İnönü İlkokulu’nda,

Atatürk Ortaokulu; Denizköşkler İlkokulu’nda,

Borusan Otomotiv Zehra Nurhan Kocabıyık Ortaokulu; Abdulkadir Uztürk Ortaokulu’nda,

Saide Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Sabancı 50’nci Yıl Anadolu Lisesi’nde,

Haydar Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Filibeli Ahmet Hilmi İmam Hatip Ortaokulu’nda.

2019 SİLİVRİ DEPREMİ ARDINDAN EĞİTİME ARA VERİLMİŞTİ.

Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklamasına göre İstanbul’da 2019 26 Eylül perşembe günü meydana gelen Silivri depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik ekiplerince ön hasar tespit çalışmalarında Alsancak İlkokulu ve Alsancak Ortaokulu binalarının kullanım açısından risk oluşturabileceği değerlendirilmiş ve eğitime ara verildiğini duyurmuştu.

1999 DEPREMİNDEN SONRA ‘GÜÇLENDİRME’ ÇALIŞMASI YAPILMIŞTI

Alsancak İlkokulu 1999 depreminde de hasar görmüş, binada güçlendirme çalışmaları 2005 yılında tamamlanmıştı. Okulun öğrencileri bu süre içinde Gümüşpala İlköğretim Okulu’nda eğitim öğretime devam etmişti.

Kaynak:DHA

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Cangut Cafer 13 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Bilgilendirme için teşekkür ederiz Allah razı olsun