KADER DEĞİL YEŞİLKENT !

Yeşilkent’te yaşamak eşitsizliğin içinde ikinci sınıf insan muamelesi gördüğü halde hayata tutunmaktır. Ne yazık ki çaresiz insanlardan faydalanarak söz verilen vaatlerin gerçekleşmemesidir.

Görünüş olarak hepimiz aynı olsakta yetiştirilme tarzımız, hayat mücadelemiz ve içinde bulduğumuz sosyal ekonomik durum bizi birbirimizden ayıran faktörlerdir. Avcıların mahallesi olsa da bir o kadar Avcılar’da olmayan diğer mahaller kadar konuşulmayan sorunları çözülmeyen bir yer Yeşilkent.

Yıllardan beri süre gelen yol, imar, eğitim sorunlarının çözümü için bir arpa boyu yol gidilememiştir. Bu sorunların başında elbette ilk olarak eğitim gelmektedir.

Eğitim alanında okulların azlığı dolayısıyla diğer mahallede ki çocuklar ortalama 30 kişilik sınıflarda eğitim görürken, Yeşilkent mahallesindeki çocuklar 50-60 kişilik sınıflar da bir sırada minimum 3 kişi olacak şekilde adil olmayan koşullarda eğitim görmeye çalışmaktadır. Özellikle pandemi süresince maddi durum yetersizliği dolayısıyla evinde bilgisayar ve internet bağlantısı olmayan gözlerinden umudu çalınmış çocuklar var. Bu acı tabloya bakıldığında adaletsizliği ve iki yüzlülüğü görmek aynı şartlarda olmamasına rağmen aynı sınava girmek kadar vicdan acıtan bir durumdur.

Eğitim alanında sorunlar olduğu kadar, ulaşım alanında da ciddi sorunlar vardır. Yeşilkentte oturuyorsanız sırf Avcılara merkeze gitmek için bile minibüs,otobüs kullanmak zorundasınız. Minibüs ve otobüslerin sefer azlığı,yol durumu,insan kalabalığı, şöförlerin kabalığı bu durumu çekilmesi zor bir hale getiren başka bir problem.

Diğer mahallerde oturan insanlar Avcılar merkeze sıkıntı çekmeden yürüme mesafesinde maksimum 5 dk içinde rahatlıkla ulaşabiliyorken , yeşilkentte oturan insanlar için şanşlıysanız ortalama 1 saattir.

İmar ve çarpık yerleşmenin bir sonucu olarak nüfus planlamasının düzensiz olmasına göz yumulduğu, asayişin sağlanamadığı, huzur ortamının olmadığı bir yer olmuştur Yeşilkent..

Çocuğunu oyun parkına götüremeyen anneler, yeterli eğitim göremeyen gençler, diğer mahallerin çocuklarının normal olarak sahip olduğu şeylere ulaşamayan binlerce küçük çocuklarımız var. Onların gözlerindeki umudu çalmayın. Yeşilkent’in sorunu sadece imar değil, insanlara ön yargıyla yaklaşılması, seçimlerde hatırlanıp seçimlerden sonra kaderlerine terk edilmesi ve insanların geleceğe umutla bakamamasıdır. Yeşilkent’te maddi durum dolayısıyla yaşamak zorunda olan bilgiyle kendini harmanlayıp geliştiren insanlarda vardır.Bu sebeple adaletsizliğin içinde filizlenen pırıl pırıl insanlarımızın sorunlarına ses olalım ve susmayalım. Yeşilkent halkı yalnız değildir, çaresiz hiç değildir..


Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Tebrik ederim , çok güzel ve önemli bir yazı olmuş

 ahmet kaput 13 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Yeşilkent in sorunlarını kardeşimiz güzel anlatmış umarım bir faydası olur kaleminze sağlk

 Cansu Bakır 13 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Çok güzel Aslı başarıların devamını dilerim 🙏