NEDİR BU 5G ? BİLMEMİZ GEREKENLER

Son zamanlarda yapılan en büyük teknolojik devrim nedir derseniz size 5G teknolojisi diyebilirim.. Peki nedir bu 5G teknolojisi ? Hakkında çeşitli dedikodular yapılan 5G teknolojisi insanlığın sonumu yoksa kurtarıcısı mı bilemem ama kimileri Corona’nın bile 5G ile yayıldığını düşünmektedir. Son zamanların popüler konusu olan 5G teknolojisi neymiş neleri değiştirecekmiş gelin beraber öğrenelim..

5G de bulanan G harfi nesil anlamına gelmektedir. .Telefonda kullanılan hücresel ağların yeniden yapılandırılmasına 5G denir. 5G sayesinde saniyede 10 Gbt ‘ lik veri hızına ulaşılabilmektedir. Bu sayede aklınıza gelen her şey çok çok daha hızlanacaktır. Peki bu hız dünyaya fayda sağlayacak mı?

Her sektörde kullanılacak olan 5G ‘ nin insanlık için umut olması beklenmektedir. Özellikle tıp sektöründe 5G teknolojisi sayesinde uzaktan kontrol edilebilecek robotların amaliyetları gerçekleştirmesi, sıfıra yakın hata ile işlemi tamamlaması planlanmaktadır. Ayrıca doktorların ameliyatlarda hastanın 4G ile görüntüsünü izleme hızında ki gecikme süresi kalmayacak yaşanan görüntü gecikme süreleri 5G ile anında aktarılacaktır. Bu sayede operasyon anlık olarak yönlendirilebilecektir.

Otomotiv sektöründe ise 5G teknolojisi sayesinde, sürücüsüz otomobil üretimi artacaktır.Bu sayede daha güvenli sürüşler sağlanabilecek, araçlar birbiri ile iletişim halinde olacağı için kaza riskleri yok denilecek kadar azalacaktır. Siz yan koltukta kahvenizi içiyorken araçlarınız 5G iletişimi sayesinde tüm şehrin haritasını anlık olarak izleyebilecektir.

Eğitim sektöründe ise 5G teknolojisi Sanal gerçeklik boyutunu ileri seviyelere taşıyarak VR gözlük sayesinde tarih dersinde Fatih Sultan Mehmet ile İstanbul’ u fethedebilecek, Mustafa Kemal ile savaşa katılabileceksiniz..

Bu teknolojinin tahminen 2025 tarihinde dünyada yayılacağı düşünülmektedir. 5G teknolojisini dünyada en çok kullanan ülke Güney Kore dir. 5G teknolojisin de lider olan firma ise Çin teknoloji devi Huawai’ dir. Akıllı telefon satışlarında Apple bile geçen Huawei, Amerika ‘ ya bile gözdağı vermektedir. Dünyada ki en büyük 5G cihaz üreticisidir. Öyle ki Everest dagına 5G anten yerleştiren firma, Amerika nın baskı ve yıldırmalarına rağmen hergün büyümeye devam etmektedir.

Türkiye altyapısı olarak 5G teknolojisi için uygun olmadığından dolayı bu teknoloji bize geç gelecek gibi gözükmektedir. Aslında Türkiye baz istasyonunu kendi üretmek isteyen 5 ülkeden biri olmak istemektedir. Bu sebeple Aselsan firması yerli baz istasyonu ulağı geliştrişmiştir. 4G ulakları 1000 e yakın noktada aktif olarak kullanılmaktadır. 5G teknolojisinin ilk kullanılacağı yer olarak İstanbul Havaalanı olarak açıklanmıştır. Yetkililer 2023 ‘te bu teknolojiye geçmek için tüm hazırlıkların yapıldığını açıklamıştır.

Birazda korkulan risklerinden bahsedelim…

5G teknolojisinin en korkulan riski Radyasyon ‘ dur. Altyapısı 4G den çok farklı olan 5G teknolojisinde örnek olarak ağaçlar sinyal verici ve cihaz arasına girdiğinde etkileniyor.Daha yüksek elektromanyetik dalga üretecek olan teknoloji insan sağlığını olumsuz etkilemesi düşünülmektedir. Almanya da yapılan araştırmaya göre 2 sene boyunca günde 9 saat elektrmoanyatik dalgalara maruz bırakılan farelerin hücre ölümleri arttığı ve buna bağlı olarak beyin tümörü vakalarınında eskiye nazaren yüzde 34 artış gözlemlenmiştir.

İsviçre de binlerce kişi 5G’yi insan sağlığına zararlı olduğunu düşündüğü için protesto etti.İnsanlar 10.000 den fazla imza toplayarak referanduma gitmeyi ve bu teknolojinin iyice araştırılarak zararlarının öğrenene kadar durdurulmasını savundu. İngiltere ve Hollanda da halk 5G baz istasyonlarına saldırı düzenlemiş bazı baz istasyonlarını yakmıştır.

Sonuç olarak insanlar hayatlarını 5G hızında yaşıyor. Her istediğimiz bilgiye anında, beklemeden ulaşabiliyor, robotlar sürücüsüz araçlar, anlık veri takipleri ile dünyamızı teknoloji ağı ile örüyoruz.Fakat bu esnada bir taraftan da dünyanın sonunu getirmekte gecikmiyor, tüm canlılar için tehdit olan radyasyon riskini arttırıyoruz.. 5G iyimi olur bilemem ama dünya yaşamının git gide kötüye gittiğini görebiliyoruz..

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 cansu Bakır 13 Eylül 2020 Cevapla
1 0

Çok güzel yazı suleyman başarıların devamını dilerim 🙏

 süleyman yavuz 13 Eylül 2020 Cevapla
0 0

teşekkür ederim sayenizde