ENGEL-SİZ TEKNOLOJİ !

Arkadaşlar Merhaba,

Size bu hafta benimde test edip denemiş olduğum fiziksel engeli nedeni ile bilgisayar kullanamayan bireylerin bilgisayar kullanabilmesini sağlayan özel yazılım ve gözlükten bahsedeceğim.

Değerli bir abimiz Stephen Hawking ‘in de 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığına yakalanmıştır. Bu hastalık beyin ve omurilikte istemli kas hareketlerinin kontrolünü sağlayan sinir hücrelerinin hasarlanması ve kaybıyla ortaya çıkmaktadır. Sadece boynunu ve gözlerini oynatabilen bu abimizin bilgisayar kullanabilmesini zamanını güzel geçirmesini istedik. Yatağında sabit bir şekilde akşama kadar yatmakta olan abimize All In One Pc alarak yatağın baş ucuna montajladık. Daha sonra bilgisayar kamerasını gözlerini görecek şekilde sabitleyerek yüz hatlarını analiz etmesini sağladık. Abimize ortasında sensör olan bir gözlük çerçevesi taktık. Çerçeve kurulan yazılım sayesinde bilgisayar kamerası ile senkronize çalışmaktadır. Bu sayede abimiz başını oynatarak Mouse hareketi sağlamaktadır. Sağ gözünü kırptığında mouse sol tuşu, sol gözünü kırptığında mouse sağ tuşu çalışmaktadır. Bu sayede bilgisayarda rahatça dolaşabilmektedir. Engelli bireylerin bilgisayar kullanmasını sağlayan bu özel yazılım ve gözlük artık çoğu teknoloji markette bulunmaktadır. Projenin arkasında Google’dan burs alan ilk Türk engelli Muratcan Çiçek yer alıyor. Bilgisayar Mühendisliği’nden okul birincisi olarak mezun olup Amerika’da doktora programına kabul edilen Muratcan, ekibiyle birlikte, imkan sağlandığında çok önemli başarılara imza atabileceklerine inandığı fiziksel engelli bireylerin potansiyellerini açığa çıkarmalarına yardımcı olmak istiyor.

Ayrıca engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak diğer teknolojiler:

  • Click with your eyes / Gözlerinle Tıkla.
  • Otizmliler için Google Glass.
  • Xbox adaptif konsol.
  • Merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye.
  • Robotik Kostümler.
  • WeWalk Akıllı Baston.
  • Wheelmap//Wheelmate Uygulaması

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Ahmet Cangöz 20 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Gerçekten çok teşekür ederim yazı için. Engelliler ile ilgilenmeniz çok iyi. Daha fazla yazı yazarsanız sevinrim

 Cansu Bakır 20 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Çok duyarlı bir yazi olmuş Süleyman bey devamının gelmesi dileğiyle duyarliliğiniz icin tesekkur ederiz cok başarılı yazi olmuş.

 Oktay koç 20 Eylül 2020 Cevapla
0 0

Bu bilgiyi bizlere ulaştırdınız için teşekurler 😊