Yaşasın savaş çıktı !

Evet, maalesef ki yine bir Azerbaycan – Ermenistan savaşı ülkemiz sınırlarının hemen yanı başında yeniden alevlendi. En son Nisan 2016 tarihinde yaklaşık 4 gün süren bir çatışma, gerginlik halinden sonra yine Eylül 2020 itibari ile Azerbaycan – Ermenistan savaşı gerçek anlamıyla yeniden başladı. Gerçek anlamıyla diyorum çünkü; sivil halktan kayıpların yaşandığı ve maalesef yaşanmaya da devam edeceği bir gerçeklik bu. Peki bir savaş başlayınca neler oluyor hiç düşündük mü? Hadi bir hayal edelim ne dersiniz savaşın gölgesinde yaşadığımızı.


Patlayan bombalar ve tank seslerinin yerdeki zemini ve toprağı titremesi. Ve bunun verdiği ölüm tedirginliği. Biraz sonra kocam mı yoksa karım mı ya da çocuklarım mı veya annem ile babam mı ölecek diye tedirgin bir bekleyiş, bırakın yaşamayı hayaline bile tahammül edemeyeceğimiz bir gerçeklik. Kim ister ışıksız, susuz, soğuk ve aç bir halde günlerce bomba sesi dinlemeyi. Kim hayal edebilir bunun mutluluk verici olabileceğini. Filler ve çimen filminden bir aforizma ne diyordu “ filler sevişir çimenler ezilir “. Sokmayacaktık o güzelim çayırlara o koca koca filleri.
Oysa ki Savaş, çığırtkanlığı ve seviciliği yapılacak en son şey olmalıydı. Devletlerin ekonomik ve siyasi sebepler ile ortaya çıkardığı bu savaşların sonuçlarını en çok birlikte yıllarca kardeşçe yaşayan halklar çekmekte iken neden o halkların içinde yaşayan bir takım insanlar halen bu savaşı istemektedir, anlayamıyorum. Oysa savaş kan, barut ve acı doludur. Tabii ki senin kapında yaşanmıyorsa bir film izlediğini zanneder insan. Orada gerçek bir savaş başladı artık. Ve gözü yaşlı insanlar kanlı kırmızı toprakları sulamaya çoktan başladılar. Acının milleti, ırkı olabilir mi ? Bir insan öldüğünde sevinebilir miyiz ki, bu ermeni ya da Azeri ydi diye. Eğer insanlığımız bu kadar acımasız olabildiyse, biz bir savaşa taraf olacak şekilde sevinebiliyorsak ve umut ediyorsak bundan daha da çok mutlu olabileceğimizi bence İsrafil in Sur’ a iki kere üflemesinin vakti çoktan gelmiştir.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.