Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli Cevaplıyor

Sayın Belediye Başkanım size herkesin bildiği sorular yöneltmek istemiyoruz.
Aslında herkesin merak ettiği ama sormaya çekindiği sorularla geldik.

Hayatınız mücadelelerle dolu olduğunu biliyoruz? Hiç pes etme noktasına geldiniz mi?

-Hiç pes etme noktasına gelmedim. Aksine engellerin azmimi daha da güçlendirdiğini düşünüyorum.

Hayatım zorluklarla geçti. Ama hiçbir zaman vazgeçmedim. 12 yaşından beri yalnız yaşayabilen; kendi sobasını yakan, yemeğini kendi yapan bir çocuk olarak büyüdüm. Hayatın zorlukları ile baş edebilme kabiliyetimi çocuk yaşta edinmiştim. Kaza sonrası bu mücadeleme devam ettim. Hiçbir zaman pes etmedim, önüme baktım. Karşıma çıkan zorluklara karşı çözümler ürettim ve başarılı oldum.

Türkiye’nin 65 noktasında şubesi bulunan ve kamu yararına çalışan Türkiye Sakatlar Derneği’nin Genel Başkan Yardımcılığı görevini 13 sene yürüttüm. 2014 – 2017 yılları arasında Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Ağın yürüttüğü “Seçimin Şeffaflığı” kampanyasının oluşumunda ve yürütülmesinde aktif görev aldım. Birleşmiş Milletler Ekonomik Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi kapsamında engelli sivil toplum örgütleri olarak “Gölge Rapor” hazırlanmasında görev aldım ve bu raporla ilgili İsviçre BM nezdinde farkındalık/lobi faaliyetlerinde bulundum.

Engelli Hakları, Ayrımcılık ve Örgütlenme konularında 150’yi aşkın seminer ve panel konuşması yaptım. Ayrıca engelliler ve engelli dernekleri adına Danıştay ve yerel mahkemeler nezdinde gönüllü olarak onlarca dava takip ettim.

Birçok yasa değişikliğiyle ilgili TBMM ve Parti Grupları nezdinde savunuculuk faaliyetlerinde bulundum. 08 Temmuz 2018 tarihinde Çorlu’da meydana gelen tren kazası mağdurlarının gönüllü avukatlığını yaptım.

Bunlar STK faaliyetlerimden bazıları. Hepsini burada sayamadım. Ama faaliyetlerimin hepsinde çözüm odaklı çalıştım.

Şu anda da 448 bin kişinin yaşadığı bir ilçeyi yönetiyorum. Tüm ekibimle beraber bu zor işi başarıyla yürütüyoruz…

Birçok Belediye Sosyal Belediyecilik ile yönetiliyor. Sizin Toplumcu belediyecilik anlayışınızı yansıtan çalışmalarınız nelerdir?

-Bizim belediyecilik anlayışımız eşitlik ve adalettir. Belediyenin kaynaklarını doğru kullanarak en doğru şekilde halk için kullanıyoruz. Belediye başkanı olduktan sonra her kesime eşit hizmet sunma konusunda ciddi adımlar attık. Avcılarımızdaki komşularımda zaten alınan hizmetlerin adil ve eşit dağıtıldığı konusunda sıkça bana memnuniyetlerini bildiriyor. Yaşamım boyunca toplumu bölen, ayrışma ve dışlanma mekanizmalarıyla hep mücadele halinde oldum. Belediye başkanlığı dönemim boyunca da aynı anlayışıyla mücadelemi sürdüreceğim.

Benim ekip arkadaşlarımla nihai hedefim, Avcılar’da yaşayanları yardıma muhtaç olmaktan kurtaracak bir sistemin kurulmasıdır. Göreve geldiğim günden itibaren de bunun için var gücümle çalışıyorum. İyi bir yol kat ettik. Bu kapsamda katılımcı, toplumsal sorunlara duyarlı, özgür bireylerin gelişimini destekleyecek, tüm kararları birlikte alan katılımcı bir yönetim şekli ile halkla beraber halk için çalışıyoruz.

Başkan olmadan önce Avcılara dair planladığınız çalışmalarda hangi aşamadasınız?

-Ben Avcılarlıyım. Dolayısıyla kentimin kültürünü, sorunlarını, o sorunlarına nasıl çözüm bulunacağına bir kent sakini olarak hep kafa yordum. 1999 depreminden sonra sürekli deprem ile anılan bir kentin en öncelikli sorununun riskli yapılar olduğunu bilen biri olarak, komşularımı bu korkudan kurtaran çözümler planladım. Bu kapsamda önünde imar engeli bulunduğu için kentsel dönüşümden yararlanamayan ve güvenli olmayan binaların yer aldığı mahallelerimiz için imar plan notu değişikliği mücadelesi verdik. Buna eş zamanlı olarak hemşehrilerimizin güvenli yapılara kavuşması için parasal ve uzlaşma gibi sorunları çözmek için belediyemizin iştiraki olan AVBEl şirketini kurduk. Son bir buçuk yılda Avcılar’da neredeyse 300 bina yenilendi. Son 6 ay içinde yenilenen bina sayısı toplamda bin rakamını geçti. Bu da binlerce komşumun hayatının kurtulduğu anlamına geliyor. Bu benim için çok büyük bir mutluluk.

Koşularımın yaşam hakkını koruyabilmek en öncelikli projemdi. Bu konuyu odağa alarak Avcılar halkı ile birlikte üretip paylaşacağımız, herkes için eşit bir kent oluşturmak hedefimdi. Bu konularda da çok ciddi adımlar attık. Katılımcı, çözüm odaklı ve şeffaf bir belediyecilik anlayışıyla toplumun her kesiminin derdine derman olacak projeler hayata geçirdik. Mesela göreve gelir gelmez belediye meclisini tüm halkımızın canlı yayında izlemesini sağladık. Stratejik planımızı Avcılar halkının da katılımıyla gerçekleşen bir toplantıda hep birlikte tasarladık. Kentimizdeki engelli hemşehrilerimiz ve ailelerinin sosyal hayata aktif olarak katılmalarını, eğitim görmelerini ve psikolojik danışmanlık almalarını sağlayacak bir engelli yaşam merkezi inşa ettik.

Uzun yıllardır çözüm bulunamayan alt yapı, kaldırım, yol yapımı gibi sorunların çoğuna göreve gelmeden önce çözüm bulacağımı söylemiştim. Göreve geldikten sonra en uzak ve en problemli mahallelerimiz başta olmak üzere tüm mahallelerimizde hemşerilerimizin de katıldığı toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantıların sonucunda ihtiyaca yönelik çözümler ürettik.

Hayatında hiç havuza girmeyen ve mahallesinden çok uzakta parklara gitmek zorunda kalan çocuklarımızı havuz ve yeni parklara kavuşturduk.

Kısacası mutlu insanların olduğu bir kent yaratmak için planladığımız doğrultuda, ilk günkü heyecanla çalışan bir ekiple durmaksızın çalışıyoruz.

Neler Yaptık:

1 – TASARRUF DÖNEMİ BAŞLATTIK, AVCILAR KAYNAKLARI 448 BİN AVCILARLI İÇİN HARCANIYOR

Görevi devralınca belediyede tasarruf politikaları uygulanmaya başlandık. Bu tasarruf politikaları kapsamında;

Lüks makam araçlarının kira sözleşmeleri fesh edildi.

5 müdürlük kapatılarak şeflik düzeyine düşürüldü. Kapatılan müdürlüklerin kalan bütçeleri halka hizmet olarak yansıtıldı.

2- ŞEFFAF YÖNETİM ANLAYIŞI İLE MECLİS TOPLANTILARINI CANLI YAYINLANMAYA BAŞLADIK

Tüm meclis oturumlarının canlı yayınlanması için Avcılar Belediyesi meclisine sunduğumuz teklif, oy birliğiyle kabul edilerek bir ilke daha imza attık. Avcılar halkı, Avcılar Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından tüm meclis oturumlarını canlı olarak izleyebiliyor.

3- YEŞİLKENT MAHALLEMİZ KAPALI SEMT PAZARINA KAVUŞTU

Yeşilkent Mahallemizde 3 bin 600 metrekarelik bir alanı kapsayan kapalı semt pazarımızın yapımını tamamlanarak hizmete açtık. Yeşilkentli hemşerilerimiz kullanışlı ve modern bir pazar alanına kavuştu.

4- ÇOCUKLAR İÇİN YEŞİLKENT VE TAHTAKALE MAHALLELERİMİZE DEV SEYYAR HAVUZLAR KURDUK

Yeşilkent Mahallesi’nde bulunan Leyla Bayram İlkokulu ve Tahtakale Mahallesi’nde bulunan Necdet Semker Ortaokulu’nun bahçelerine çocuklarımız için dev havuzlar kurduk. 6-14 yaş aralığındaki toplamda 3500 çocuk eğitmenlerin kontrolünde gruplar halinde yüzme eğitimi aldı.

5- EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATTIK

Dünyaca ünlü yazar Samed Behrengi’nin sevmeyi, mücadele etmeyi, umudu büyütmeyi öğreten kitabı “Küçük Kara Balık”ı 10 bin adet basarak Avcılarlı çocuklarımıza hediye ettik. Ekonomik durumu iyi olmayan çocuklarımıza 5 bin adet çanta hediye ettik. Çocuklarımızın daha huzurlu ve sağlıklı eğitim alabilmeleri için okullara yıl boyunca iç-dış boyama, bahçe düzenlemesi ve temizlik, tadilat ve bakım onarım desteği sağladık.

6- AVCILAR’IN 5 YILLIK STRATEJİK PLANINI AVCILAR HALKI İLE BELİRLEDİK

Avcılar Belediyesi’nin 2020-2024 Statejik Plan’ı Avcılar halkının fikir ve katkılarına açık olarak düzenlenen bir toplantıda ortak akılla oluşturduk. Böylece Avcılar’ın geleceğini tasarlamaya gönüllü olan her kesimden gençlerle ve Avcılar halkıyla birlikte çok sayıda strateji ve proje önerileri geliştirdik.

7- KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

Avcılar’ın en köklü sorunlarından biri olan imar sorununu ivedilikle sonuca ulaştırmak amacı ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kentsel Dönüşüm Şefliğini, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü olarak değiştirdik.

8- HAVAİ FİŞEK AVCILARLILARIN GÜVENLİĞİ VE SAĞLIĞI İÇİN YASAKLANDI

Belediye meclisinde aldığımız kararla, gürültü kirliği yaratan, göçmen kuşları ürküten, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkileyen havai fişeklerin ilçemizde yasaklanmasını sağladık.

9 – AVCILAR BELEDİYESİ OLARAK 38. TÜYAP ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI’NDA BİRBİRİNDEN DEĞERLİ KONUKLARLA YERİMİZİ ALDIK

Fuar boyunca Sinan Meydan, İsmail Saymaz ve Nasuh Mahruki gibi birbirinden değerli isimlerle Avcılar TV üzerinden söyleyişiler gerçekleştirdik. Söyleşiler belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanarak izleyici ile buluştu.

10- BELEDİYE ÇALIŞANININ HAKLARINI GÖZETEREK, MAAŞLARI DÜZENE GİRDİ

Göreve gelir gelmez çalışanların birikmiş maaşları ödeyip, maaşları düzene soktuk. Yıllardır imzanlamayı bekleyen Belediye İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şubesi ile toplu iş sözleşmesini imzaladık. Sözleşmeye göre, haftalık çalışma saati 45’ten 40’a düşürülürken, maaşlarda ve yol-yemek parası gibi ücretlerde artış sağladık.

11 – “GERÇEK SORUNLARA GERÇEK ÇÖZÜM” İÇİN MAHALLE TOPLANTILARI BAŞLATTIK

Tahtakale, Yeşilkent ve Firüzköy mahallelerimizde gerçeşleştirdiğimiz toplantılarda projelerimiz ve yaptığımız çalışmaları anlattık. Vatandaşların istek ve taleplerini dinledik. Mahalle toplantılarımız aralıksız devam ediyor.

12- AVCILAR’A ‘GÜÇLÜ VE YEŞİL’ BELEDİYE BİNASI GELİYOR

Uzun yıllardır Marmara Caddesi’nde hizmet veren belediye binamız ; engelsiz, yeşil enerjili, çevre dostu olarak tasarlanarak yeniden hizmete açılmak üzere geçici olarak yer değiştirdi.

13- AVCILAR BELEDİYESİ 12 YILDIZ KENT ARASINDAKI YERİNİ ALDI

Avcılar Belediyesi’ne Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan ‘Yılın Yerel Demokrasi Haftası Partner Kuruluşu” ünvanı ile “12 Yıldız Şehir” ödülü verildi. “Yerel demokrasi ve vatandaş katılımı tanıtımındaki sorumluluklarından dolayı” ödüle layık görülen belediyemiz, Avrupa’nın yıldız kentleri arasındaki yerini aldı.

14 –AVCILAR’DA “OKU AVCILAR” ADLI DİJİTAL KÜTÜPHANE KURDUK

Avcılar’da yaşayanların binlerce kitaba elektronik ortamda istedikleri zaman kolayca ulaşabilecekleri bir uygulamayı hayata geçirdik. Uygulama, Türkiye’de ilk defa binlerce kitaba aynı anda erişilebilme özelliği ile şimdiye kadar hayata geçirilen dijital kütüphaneler arasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

15 – ENGELLİ YAŞAM MERKEZİMİZ BİTMEK ÜZERE

Adaylık dönemimdeki projelerimden biri olan Engelli Yaşam Merkezi’nin inşaatı bitmek üzere. Yakında hizmete açacağız.  Engelli bireylerin ve kendilerine bakmakla yükümlü aile üyelerinin sosyal hayata aktif katılmaları amacıyla yapılan merkezde özellikle engelli çocukların rehabilite edilmesi, kaynaştırılması ve eğitilmesine yönelik çalışmalar yapacağız.

16 – İMAR PLAN NOTU DEĞİŞIKLİĞİ İBB MECLİSİ’NDEN ONAY ALDI

Yoğun çabalarım ve mesaimin ardından Avcılar için ‘Devrim’ niteliği taşıyan İmar Plan Notu değişikliği İBB Meclisi’nden onay aldı. Uzun yıllardır hak kaybına uğrayan Avcılarlı hemşehrilerimin hakları İBB Meclisi tarafından geri verildi.

17- İŞSİZLİKLE MÜCADELEDE İÇİN KARİYER MERKEZİ KURDUK

Avcılar’da işsizlik sorununu hafifletecek imkânlar yaratmak için kurduğumuz Avcılar Kariyer Merkezi, iş arayan vatandaşımızla, personel arayan işvereni buluşturma hizmeti sunuyor.

Avcılar Kariyer Merkezi ile kentimizdeki iş gücü piyasasının nabzını tutuyor, hem işverenlere hem de iş arayanlara büyük ölçüde kolaylık sağlıyoruz.

18- ISPARTAKULE’YE DEV BİR SERGİ VE FUAR ALANI KAZANDIRDIK

Avcılar Tahtakale Mahallesi Ispartakule Mevkii’nde yaklaşık 16.000 m² inşaat alanına sahip, 1.000 adet stand, Belediye Ek Hizmet Birimleri ve 6.000 m² Kapalı Fuar ve Sergi alanımızla Tahtakaleli hemşehrilerimiz kullanışlı ve modern bir pazar alanına kavuştu.

19- HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HALK PAZARLARINA “TERAZİ KONTROL NOKTASI” KURDUK

Vatandaşlardan Pazar alışverişlerinde eksik gramajla ilgili yoğun şikâyetler alan Avcılar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz, rutin kontrollerinin yanı sıra vatandaşların gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmeleri için yeni terazi tartı noktaları oluşturdu.

20- YEŞİL ALANLAR ARTTIRILDI, YEŞİKENT VE TAHTAKALE MAHALLERİMİZE 2 YENİ PARK KAZANDIRDIK

Göreve gelmeden önceki projelerimden olan, kente nefes aldıracak yeşil alan projelerinden ikisini gerçekleştirdik. Yeşilkent Mahallemize 18.150 metrekarelik alana park ve yürüyüş alanı, Tahtakale Mahallemizde çocukların okul yolu üzerinde bulunan 4.400 metrekarelik alana da çocuk parkı yaptık.

21- Avcılarlı çocuklar İÇİN sünnet ŞÖLENİ DÜZENLEDİK

Çocuklarımızın özel anlarında yanlarında olmayı önemsiyorum. Bu doğrultuda belediyemiz ile anlaşmalı hastanelerde, modern cerrahi yöntemler kullanılarak toplam 350 çocuğumuzun sünnet işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağladık.

22- HEMŞEHRİLERİMİZİN SORUNLARINI GÖZ ARDI ETMEDEN, İŞSİZLİK SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN İBB İLE ORTAKLAŞA İSTİHDAM OFİSLERİ AÇTIK

Ülkemizin en büyük sorunu olan genç istihdamı sorununa çözüm üretmeye çalıştık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte ortak istihdam büroları açtık.

23- YARIYIL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA BİNLERCE ÇOCUĞUMUZU SİNEMA VE TİYATRO İLE BULUŞTURDUK

Avcılarlı çocuklarımızı yarıyıl tatillerini zenginleştirmek için 20 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında hazırlanan sinema ve tiyatro gösterimleri ile buluşturduk.

24- AVCILAR BELEDİYESİ OLARAK “AVRUPA YEREL DEMOKRASİ ORTAĞI” UNVANI VE “12 YILDIZ ŞEHRİ” ÖDÜLÜNÜ ALDIK

2019 yılında katılımcı ve şeffaflık esasıyla yapılan stratejik planımız ve faaliyetlerimiz ile bu ödülü kentimize getirdik.

25– 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BULUŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPTIK

Barikat Film Festivali kapsamında Sessiz Çığlık Bisiklet Kulübü’nün düzenlediği ‘Barikatsız Bir Dünya İçin Hayata Pedal Çeviriyoruz’ etkinliğine katılarak pedal çevirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye, Avrupa ve Dünya şampiyonlukları yaşamış engelli yüzücüleriyle birlikte İstanbul Üniversitesi Avcılar Spor Kompleksi’nde bulunan yüzme havuzunda yüzdüK. Avcılarlı Engelli bireyler ve aileleri için akşam yemeğinde binlerce kişiye ev sahipliği yaptıK.

26- AVCILAR’DAKİ OKUL DUVARLARINI ÇİZGİ KARAKTERLERLE RENKLENDİRDİK

Çocukların hayal dünyasını zenginleştirmek ve ilkokul çağındaki çocuklara okulu sevdirmek amacı ile “ OKULLARI RENKLENDİRİYORUZ” projesine imza attık. Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Kulübü’nün gönüllülerinin çalıştı proje ile okullar renklenerek çocukların hayal dünyası zenginleştirdik.

27- DÜNYAYLA UYUMLU, ÇEVREYLE BARIŞIK, ŞEFFAF BİR BELEDİYE OLMANIN SÖZÜNÜ VERDİK

Avcılar Belediyesi olarak temel belediyecilik hizmetlerini sunmanın ötesinde modern bir ‘kentli’ olmanın gereksinimlerini yerine getirmeyi amaçlayan şeffaf, hesap verebilir ‘Yeni Nesil Belediyecilik’ anlayışını benimsedik. Bu anlayışla halkla birlikte daha iyi ve güçlü bir yerel yönetim için “ŞEFFAFLIK TAAHHÜTNAMESİ” “SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTSEL GELİŞİM PROTOKOLÜ” ve İKLİM İÇİN KENTLER DEKLERASYONU” gibi anlaşmalara imza attık.

28- ROMAN KÜLTÜR EVİ’Nİ YEŞİLKENTLİLERİN HİZMETİNE AÇTIK

Avcılarlıların kültürlerine sahip çıkmalarını hedefleyen projelere bir yenisini daha ekledik. Yeşilkent mahallesinde kültürlerini yaşatmaya çalışan Roman vatandaşlar için kültür evi yaptık.

29- ‘DEPREM ÇALIŞTAYI’ DÜZENLEYEREK FARKLI DİSİPLİNLERDEN BİLİM İNSANLARINI AVCILAR’DA BULUŞTURDUK

Avcılarımızı depreme dayanıklı, dirençli bir kent haline getirmek amacıyla bir deprem çalıştayı düzenledik. Çalıştayda kent planına dair ilke, hedef ve çözüm önerilerinin belirledik. Şehir planlaması, imar hukuku, afet lojistiği, yapı tasarımı, harita mühendisliği, jeofizik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve mimarlık alanlarından bilim insanları bilgilerini paylaşarak, bir rapor hazırladık.

30- MAHALLE MUHTARLARIMIZ İLE AYLIK TOPLANTILAR GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Mahalle Muhtarlarımız, meclis üyelerimiz, Başkan Yardımcılarımız ve Birim Müdürlerimiz ile her ay düzenli olarak yapılan toplantıda, mahallelerimizde sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirmeleri yapıyoruz.

31 – UYGULAMALI DEPREM EĞİTİMİ VERDİK

Avcılar Kent Konseyi ile ortak düzenlediğimiz etkinlikte vatandaşlara uygulamalı deprem eğitimi verildi. Deprem Tırı’nı ziyaret eden vatandaşlarımıza ülkemizin bir deprem ülkesi olduğu hatırlatılarak, deprem tehlikesinin oluşturacağı riskleri en aza indirmek için deprem öncesi alınması gereken önlemler, deprem sırasında doğru davranış şekli ve deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildikten sonra 20 saniye süren Deprem Simülasyonu uygulandı. Vatandaşlar Deprem TIR’ına yoğun ilgi gösterdi. 400 kişi simülasyona katılırken 800 kişi depremle ilgili bilgi aldı.

32- AVCILAR’DA KALDIRIM İŞGALi iLE MÜCADALE DÖNEMi BAŞLAttık

Zabıta ekiplerimiz tarafından hemşehrileirmizin kaldırımları hakettikleri gibi rahat kullanabilmeleri için kaldırım işgalini engelleme çalışmaları yaptık. Çalışmalarımıza devam ediyoruz.

33- Kardeş Belediyeler ile Protokol imzaladık

Karadeniz’deki diğer yarımız, Rize Fındıklı Belediyesi ve Karadeniz’in incisi, Rıfat Ilgaz’ın memleketi Cide Belediyesi ile kardeşlik protokolümüzü imzaladık.

34- “ZEYTİN AĞAÇLARI AVCILAR’DA NEFES ALACAK” PROJESİYLE ASIRLIK AĞAÇLARı AVCILAR’A TAŞIDIK

Çanakkale-Balıkesir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren iki tünelin inşaatı nedeniyle kuruma tehlikesi altındaki 250 Zeytin Ağacını Küçükkuyu Belediyesi ile işbirliğiyle sökülerek Avcılar’a getirdik. Avcılar’ın muhtelif yerlerine ve parklara dikilen ağaçlarla kentimize nefes kattık. Ayrıca, 14 Zeytin Ağacımızı İstanbul’daki diğer ilçe belediyelerimize hediye ettik.

35- PANDEMİ DÖNEMİNDE TÜM MÜDÜRLÜKLERİMİZLE ETKİN VE HIZLI ÇÖZÜM ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüsün ülkemizde görülmeye başlandığı günden itibaren önleyici ve koruyucu çalışmalar kapsamında hızlı ve sorun çözücü adımlar attık.

Süreci paniğe mahal vermeden ve ihmale yol açmadan disiplinli, titiz ve özenli bir çalışma performansıyla en iyi şekilde atlatacağımıza hep inandık. Ortak akıl, dayanışma ile hareket ederek salgının yaygınlaşmasının önüne geçmek için tüm müdürlüklerimizle canla başla çalıştık. Çalışmaya devam ediyoruz.

“Bir yanlışı toplumun çoğunluğu kabul etse dahi, bu durum onun yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez” diye güzel bir söz var. Oy kaybetme pahasına dahi olsa Çoğunluğun yanlışı mı? Her şeye rağmen doğru mu?

-Biz, “gerçek sorunlara gerçek çözümler üreteceğiz ve halkın kaynaklarını halk için kullanacağız” diyerek yola çıktık ve her zaman daha iyinin, doğrunun peşinde olduk. Olmaya devam edeceğim…

Halkın en çok şikayet ettiği konu, makam sahibi olanların popülizme kapılmaları ve egolarına yenik düşmeleri.

Kendinizde ve çalışanlarınızda bunu sezgilediğiniz oluyor mu?

Nasıl engelliyorsunuz?

-Göreve gelmeden önce de göreve geldikten sonra da hiçbir zaman popülizme kapılan egolarına yenik düşen biri olmadığımı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İnsan haklarının uygulandığı herkes için adil bir dünya hayal ederek yaşamınız boyunca bunun için mücadele etmişseniz zaten ne popülizme kapılmaya ne de egolarınızı önemsemeye fırsat kalmıyor.

Yaklaşık 17 aydır görevdeyim ve görev saatlerimin çoğunda da halkla iç içeyim. Belediye binamızda bulunan makam odasının kapısı her zaman tüm hemşerilerimize açıktır.

Hayalinizdeki Avcıları anlatır mısınız?

-Evrensel tasarım ilkelerine göre planlanmış sağlıklı ve çağdaş yaşam koşullarına sahip, kentlilerinin doğal afetler başta olmak üzere yaşamsal korkuları en aza indirgenmiş ve yönetiminde herkesin sesini duyurup rengini katabildiği bir Avcılar hayal ediyorum. Hayal etmekle de kalmıyor böyle bir kentin inşa etmek için ekibim ve kıymetli Avcılar halkıyla birlikte gece gündüz çalışıyorum.

Kentimizdeki yaşam kalitesini arttırmak; daha iyi ve güvenli alt yapılar ve binalar inşa etmek; temiz ve sağlıklı bir kent oluşturmak için sürekli bir çaba içerisindeyiz. Kültür sanatla anılar bir Avcılar için çalışıyoruz… Bunda baya bir yol kat ettik. Avcılar bizim yönetimimizde içinde yaşayan tüm bireylerin haklarının gözetildiği, onların huzur ve mutlulukla yaşayacakları örnek bir ilçe olacak.

Özel cep telefonum neredeyse tüm Avcılar halkında var. Telefonumu açtığımda bana ulaşan komşularımın bazen şaşkınlıklarıyla karşılaşıyorum… Komşum beni arayıp not bıraktığında mutlaka geri dönüş yapıyorum… Ben çocuklarımızı, çocuklarımızda beni çok seviyorlar. Boynuma sarılmak isteyen her yaşta çocuğun boyuna ulaşmak için eğiliyorum… Çocukla çocuk oluyorum. Ben Avcılara ve komşularıma gece mi gündüzü mü veriyorum ve bu beni çok mutlu ediyor.

Özellikle son aylarda medyada çok fazla yer alıyoruz. Bunun sebebi ise belediyecilik hizmetlerimizdeki başarılarımızdır. Son bir yılda yapılan iki önemli ankette de halka hizmet ulaştırma noktasında doğru yolda olduğumuzu gördük. Veri Toplama Merkezi’nin En Başarılı Belediye Başkanları araştırmasında İstanbul’da birinci Türkiye’de ikinci olduk. Avrasya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, Eylül Ayı Yerel Gündem Araştırmaları’ndaysa yine İstanbul’un en başarılı belediye başkanı olarak seçildim. Bunları duymak gurur verici fakat bu sonuçları hiçbir zaman popülizme kapılarak kullanmadık. Her zaman 448 bin Avcılarlı ile birlikte çalışıp birlikte başarı elde ettiğimize inandık.

Yine bu anlayışla belediyecilik hizmetlerimizi her zaman şeffaf, denetlenebilir olarak yürüttük. Göreve gelir gelmez meclis toplantılarını canlı yayınlamaya başladık. Bunu hem denetlenebilir olmak hem de kentimizdeki tüm fertleri yönetime dahil etmek amacıyla yaptık. Avcılar hepimizin ve bu kenti birlikte yöneteceğiz anlayışını hep gözettik.

Çalışma arkadaşlarım elbette ki benimle aynı dünya görüşünü paylaşmıyor olabilir. Fakat biz bir sistem kurduk. Bu sistem Avcılar halkının refahını, mutluluğunu merkeze alıyor. Dolayısıyla halkı mutsuz etme ihtimali olan her çalışma ya da davranışı özeleştiri ile yeniden kurgulama yoluna gidiyoruz. Tüm müdürlüklerimiz ve yönetim kadromuzda sürekli kendini sorgulayan ve yenileyen bir yapı oluşturduk. Yani öncelik mutlu Avcılar.

Seeyir haber adına bizlere vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 MURAT sefil 11 Ekim 2020 Cevapla
2 0

Tebrikler başarılarının devamını diliyorum Burcu yoldaş
Avcılar belediye başkanımız dan Esenyurt belediye gibi ESBİM belediyeye ait İSTİHDAM BÜROSU açılmasını rica ediyoruz
Malûm PANDEMİ sürecinde işsizlik büyük sorun oldu Sosyal belediyecilik bunu gerektirir
Sevgi ve saygılarımla