TÜRKİYE’DE KADIN ‘OLMAK’

Yazıma başlarken ‘olmak’ yerine doğmak’la başlamak isterdim ama şartlar namüsait. “Kız doğar sessizlik olur”la başlar hikayeniz ve şanslıysanız ölüm ecelinizle çalar kapınızı. Yaşamınız ve ölümünüz sadece birer sayıdır ilk nefesten son nefese kadar. 12 yaşında” çocuk gelin” güzellemesiyle başlar serüven. 18inde psikolojik ve fiziksel şiddetin her türlüsüne maruz bırakılmış 3 çocuklu bir annenin hikayesine evrilir. Erkek çocuk doğurursanız ne ala! Ancak kız ise ana rahmindeki, eksiktir kadın ve hakkıdır her sebepten aşağılanmak. Bu memlekette kadınlar “Doğar, büyümez, doğurur ve ölür”.
Gece geç saatlerde sokakta olamazsınız.
Dikiz aynasından göz göze gelemezsiniz kimseyle.
Mini etek giyemez, sokakta gülemez, öyle canınızın her istediğini yapmazsınız sevgili Kadınlar!
Çorba masaya soğuk gelirse akşam, dayağınızı yer, sabah çay demlenmemişse hak edersiniz tek kurşunla can vermeyi.
Yok öyle size biçilenden fazla ömür yaşamak, kendi namusunuza kendiniz sahip çıkmak, kendi hayatınızın iplerini elinize almak! “Kocamdır döver , abimdir yapar, babamdır doğrudur” diyeceksiniz. Sevip güvenirseniz elbette öldürüleceksiniz. Vücudunuzun çeşitli yerlerindeki kurşun izleri, tecavüz bulguları mahkemede şöyle güzelinden bir takım elbise ile takas edilecek.
Yok öyle iftira atmak! Tecavüz değil, rızası vardı diyecekler. Tabii ki aile şerefini kurtarmak için kabul edeceksiniz. Bedel ödenecekse siz ödeyeceksiniz. Hesabı ödemeden kaçarsanız diye korkanlar olacak, o zaman da parça parça edilip bir varile ya da çantaya tıkılacak cansız bedeniniz. Bu söyledilerime karşı gelirseniz, toplum ahlakını da bozmakla itham edilebilirsiniz, toplumda yeriniz varmışçasına…
Yani canım kadınlar ya bu çarkı bozuk düzene dur diyeceksiniz ya da katilinizi çok seveceksiniz.
Bu topraklarda hala gülmek mümkün, bu topraklarda yeni bir hikaye yazılana dek mücadele etmek mümkün..
2020 ‘de öldürülen 266 kadının nezdinde kaybettiğimiz katledilen bütün kadınlara ithafen…

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

0 0

Muhteşem bir yazı kaleme almışsın.Kalemine,emeğine ve cesur yüreğine sağlık.Muhtesem yazılarının devamını büyük bir zevkle okumaya hazırım.Güzel ve cesur yürekli insan..