Bülent ECEVİT/Recai BİRGÜN

Değerli dostlar, bugün ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu eksiklik belki de nitelikli devlet adamlığı.
Bundan çok değil, yirmi-otuz yıl öncesine gittiğimizde, yine hepimizin bir tarafı, uğrunda çalıştığı ve çabaladığı, gönül verdiği siyasi bir partisi vardı. Üstelik siyaset insanları ne bu kadar yoruyor, ne de bu kadar çok zenginleştiriyordu.
O zamanlar siyaset henüz bu kadar yozlaşmamış ve bel altına da inmemişti.
İşte hem o zamanlardan, hem de daha öncesinden süre gelen, siyasette bir akım, bir marka, bir efsane haline gelmiş Sn. Bülent Ecevit i, namı diğer Karaoğlan ı sizler için tarihe not düşülmesi adına tekrar araştırdık.
Bu çalışmada Sn. Bülent Ecevit in 2000 yılından vefatına dek yanında olan sevgili ağabeyimiz, ECEVİT in koruma müdürü Sn. Recai Birgün bizlere yardımcı oldu ve anılarını paylaştı.
Ecevit çiftinin, hatıralarını, kaçamaklarını, beş çaylarını, gündelik hayatlarını, devlet adamlığını ve altı yıl boyunca belki de her anlarını sizin için sorduk, değerli ağabeyimiz Recai Birgün de tüm samimiyetiyle cevapladı.
Söyleşimizde bulacağınız bazı konu başlıkları ise şöyle.
 Mekke de Dedesinden kalan Miras in akıbeti ne oldu
 Bu miras ı nasıl kullanmak istedi.
 Ecevitlerin on günlük Danimarka kaçamağı
 Meşhur beş çayları
 Ev işlerini kim yapardı
 Gündelik ev hayatları nasıldı.

Bu ve benzeri bir çok sorunun cevabını video linkimizde bulacaksınız.

Sizleri tarih de kısa bir yolculuğa çıkartacağız. Bir siyasetçinin ötesinde ülkesine ve milletine sevdalı bir devlet adamını bir kez daha yakından tanıyacaksınız.
Bu arada şöyle bir paragraf da açmadan geçemeyeceğim.
Konuştukça ve sohbet koyulaştıkça Recai ağabeyimle de ortak coğrafyalarda benzer anıları yaşayarak karakteristik ve davranışsal benzerliklerimizi ortaya çıkarmak bana ayrı bir keyif verdi.
Örneğin;
Aramızda takribi On yaş lık bir zaman dilimi var. On yıllık bir zaman aralığı ile aynı mahallede, aynı top sahasında, aynı pazarda, aynı cadde, sokak da benzer çocukluk anılarını yaşamışız.
Tıpkı o da benim gibi, Şirinevler’ in top sahasında (şimdiki saha değil ama o zamanlar başka bir alandı yanlış hatırlamıyorsam) top koşturan büyük abilerimize harçlık çıkarmak için su satmış, Pazar pazarında elim de su bidonu ile az dolaşmamıştım bende, ve aynı sahada maçın bitmesini bekleyip, koca bidon suyu bitirip beş parasız eve dönüşlüğüm de vardır.

Tıpkı Recai abim gibi..
Cengiz Topel caddesin de, Kocasinan parkında, Şirinevler’in sokaklarında, Şimdiki Ulu camiinin arsasında çok anılar biriktirmişiz. Aramızda on yıl var ama aynı yerlerde, benzer anılar yaşamışız.
Türkiye siyasi tarihine damgasını vuran bir devlet adamının belki de en zor zamanlarında yanında olan ve koruma müdürlüğünü yapan biri ile aynı mahalleden olmak çok farklı bir duygu yaşattı bana.
Bize anlattığı bir anısını da burada sizinle paylaşmak isterim.(isim vermeden)
Top sahasında su satarken şöyle bir hikâyesi var Sn. Birgün ün. Sanırım birkaç sene önce rahmetli olan yine ülkemize mal olmuş ünlü bir spor adamı. Hepimizin tanıdığı, ülke futboluna katkısı, dünya ya bakış acısı, adam gibi adamlığı ile de bildiğimiz, bir isim.
Tabi o yıllarda Şirinevler’de top sahasında top koşturuyor rahmetli abimiz. (Nur içinde yatsın.)
Recai abimizde su satıyor ve özellikle de hemşerisi olduğu için suyunu Recai abimizden içiyor.
Ama hiç para vermiyor, kötü niyetli olmasından değil, belki de şort forma kıyafetinden dolayı yanında para olmamasından da olabilir, belki hemşeri yakınlığından da olabilir, işin o kısmını bilemiyorum.
Gel zaman, git zaman bu iki kişi ülke de tanınır, bilinir birer isim oluyorlar.
Bazı mekânlarda, ortamlarda karşılaşıyorlar, Recai bey, zamanında su sattığı bu isme takılıyor. Suların parasını vermedin hala diyor.
Bir, iki bu şakayı tekrarlıyor değişik zamanlarda, sonunda bu işten sıkılmış olan ünlü spor adamı abimiz de parayı çıkartıp uzatmaya niyetleniyor.
O zaman Recai beyin verdiği cevap şu oluyor;
‘’Senin bana borcun yok, senin yedi yaşında su satarak para kazanmaya çalışan Recai ye borcun var’’ diyor.
Recai beyin kendi biyografisi oldukça ilginç Kimdir ve Nerelidir you tube kanalından kendisi hakkında merak ettiğiniz ayrıntıları izleyebilirsiniz.
Ama bu anı yı bulamazsınız tabi, bu anı sadece seeyir.com okuyucuları için.
Kısaca bir diğer benzeştiğimiz nokta da mesleği gereği yıllarca doğuda ve güneydoğuda görev yapmış.
Bende naçizane kısa bir süre 14-15 ay kadar askerlik görevimi yaptım bu coğrafya da , orada ki halk la, diyaloğumuz özellikle bu diyaloğu oluşturmak için gösterdiğimiz hassasiyet. Ön yargısız bir biçimde buranın insanına bakışımız ve davranışımız ortak özelliğimiz olarak ortaya çıktı.
Kendisine bu sıcakkanlı sohbeti ve gerçekten samimi ve içten cevapları için teşekkür ediyoruz.
Söyleşinin tamamını , #nerdeyiz ve @sonerkaradağ you tube kanallarından – Kimdir ve Nerelidir you
tube kanalından izleyebilirsiniz.
İyi seeyirler…

not :video linkimiz yarın saat 16 00 yayına hazır olacaktır.

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.