Daha ne kadar gecikebiliriz: DEPREM

İbb’ nin deprem için hazırlattığı kitapçıklardan haberiniz var mı ? İstanbul genelinde ilçe, ilçe “olası deprem kayıp tahminleri kitapçığı” oluşturmuş. Kitapçığı İstanbul’da nüfus olarak bilmeyen çoğunluktaysa bu ibb’ nin halka ulaşmamasından kaynaklıdır.
Biz küçüklerin yaşı yetmeyebilir belki ama büyüklerimiz çok iyi hatırlar bundan 21 sene önce sıcak Ağustos ayında içimizi buz gibi yapan geceyi. Çok beddualar edildi, çok acılar çekildi, kimi kendini kaybetti, kimi geleceğini, kimi her ikisini de..

“Geçen seneler boyunca ders alınıp deprem için bir şeyler yapıldı mı?” sorusuna gelince… Evet aslında yapıldı, vergi getirildi bizi yönetenler biz yaşayalım diye cebimizden paraları vergi bankına aldı. 20 sene boyunca ne yaptılar peki? Hatırlarsınız geçen sene tarih 26 Eylül 2019 yerel saatle 14.00’da İstanbul’da 5.8 büyüklüğünde bir deprem oldu. Depremde 1 kişi kalp krizi nedeniyle öldü, 43 kişi yaralandı. Hepimizin gözünün önüne geldi o anlar. Hatırlattı beynimiz, korku dolu anları.. 17 Ağustos 1999 ile 26 Eylül 2019 arasında geçen 20 yılda deprem için hiç bir şey yapılmadı. Biz vergilerimizi verdik, verdiğimiz vergiler nerede sorusunu sormak bile suç sayıldı.

Avcılar depreme hazır mi ?

TÜİK 2019 verilerine göre 448.882 vatandaşın nüfusuna bağlı bir ilçede yaşıyoruz. Avcılar grafikler ile anlatacağız.

7.5 büyüklüğünde deprem senaryosunun ne gibi sonuçları olur..

Ürkütücü değil mi ? Hayalini bile kurmak istemiyorsunuz, aklıma gelmesin diyorsunuz ama olması muhtemel senaryolar bunlar istemesekte bir gün olacak. Ülkemizin derdi çok, gündemi hep yoğun ve değişken. Ama insan hayatından daha önemli ne olabilir? Halkı yönetenler yetkili insanlar sizce de çok geç kalmıyor muyuz?

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.