covid 19

Geçtiğimiz hafta, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Baş Hekimi Doç.Dr. ZEKAYİ KUTLUBAY ı ziyaret etmiştik. Kendisinin misafirperverliği ve her soruya verdiği samimi ve açık cevapları dinlemeye değerdi.

Bu ziyareti kardeşim Soner Karadağ(@sonerkaradağ) ve Hakan Gündoğdu ile birlikte gerçekleştirdik. Covid 19 hakkında söyleşinin tamamını yazının sonunda vereceğim youtube adreslerinden izleyebilirsiniz.

Yaklaşık iki saat boyunca bıkmadan usanmadan sorularımızı cevapladı.

Kendisine çok teşekkür ediyor ve izlenimlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

AC-Hepimizin bildiği ve yaşadığı üzere başımızdaki bela oldukça büyük, işin komuta merkezindeki bir sağlıkçı olarak bu tür virüslerin hayatımız da kalıcı olması mümkün mü? 

-Günümüz ve bundan sonrası için dünya yı ve bizleri top yekûn etkileyen bu tür den salgın hastalıkların tekrar etmesi ihtimali elbette var.

-Kendimizi ailemizi, yakınlarımızı bu gerçeğin standartlarına uygun yaşamaya, tedbirli ve sorumlu davranmaya doğru yönlendirmeliyiz.

-Kişisel ve toplumsal tedbirlerimizi bu gerçekliğe göre yeniden revize etmeliyiz.

-Maske hayatımızda uzun bir süre daha olacak, hijyen, mesafe artık bunlar yaşamımızın bir parçası gibi bundan önce de olmalıydı, bundan sonra da olacak.

AC-Peki bildiğiniz üzere şuanda aşılama programı devam ediyor. Belirli meslekler ve yaş grupları üzerinden program ilerliyor.Öncelikle bu aşı tedavi edici özelliğe mi yoksa önleyici özelliğe mi sahiptir?

-Şu anda Çin den getirttiğimiz ve uygulanan aşı önleyici özelliğe sahip ve diğer hali hazırdaki dünyada uygulanan aşılarda bu özelliğe sahip.

-Bir diğer yandan tedavi edici aşı çalışmaları da yürütülüyor küresel anlamda.

-Ve kendi yerli aşımızın çalışmaların dada son a gelinmek üzere ben kendi aşımızın faaliyete geçme zamanı olarak, yaz aylarını öngörüyorum fakat Nisan ayı gibi piyasada olacağı açıklanmıştı, olursa çok daha iyi olur tabiki.

AC-Aslında kafamızda yer eden bir diğer soru işareti de şu aşıların güvenilir olup olmaması. Aşı olmalı mıyız?

Bu konu da neler söylemek istersiniz?

-Öncelikle şu bilinmeli dünya üzerinde bir pandemi ile karşı karşıyayız.

Bu bağlamda aşı olup olmamaya kar-zarar tablosu üzerinden değerlendirmek ve karar vermek daha doğru.

Aşı yı olmamak durumunda kar ve zararınız ne olacaktır.

Aşı yı olma durumunda kar ve zararınız ne olacaktır.

-Bunun doğal olarak belirli sonuçları var. Bu virüse yakalandığımız zaman başımıza neler geleceğini biliyoruz. Süreç nasıl işleyecek hangi sıkıntılar ile karşı karşıya kalacağız. Hastalığın verdiği fiziksel ve psikolojik problemler ortada. Hatta ölümle sonuçlanma durumu söz konusu.

-Tüm dünya son bir senedir hatta daha fazla bir süredir bunu yaşıyor.

-Durum böyle iken yapacağınız tercih şu, ya bütün bu riskleri göze alacaksınız ve Bu riskle yaşamaya devam edeceksiniz veya pandemi ye karşı geliştirilen ve elimizde bulunan bu silahı kullanacaksınız.

AC-Peki yan etkileri konusunda neler söyleyebiliriz?

-Hali hazırda, dünyadaki uygulamalarda hayati tehlike noktasında veya önemli sayılabilecek bir yan etki söz konusu olmadı.  Aşı çalışmaları uygulanabilir seviyeye gelince ye kadar birçok aşamadan geçiyor şuan önemli sayılabilecek raporlanmış bir yan etki durumu söz konusu değil.

AC-Sizde Covid 19 u atlattınız bu süreçle ilgili neler yaşadınız.

-Aslında birçok şey var tabi ama hastalığın aile bireyleriniz, yakınlarınız için de fiziki ve psikolojik sonuçlar doğurması durumu var.

-Kendi izolasyonunuzu tam ve doğru bir şekilde alıp maske mesafe hijyen kurallarına uyarak fiziki etkilerden koruyabilirsiniz. Ancak psikolojik etkileri sizin elinizde değil maalesef.

-İki çocuğumun bu süreç de duygusal anlamda çok etkilendiklerini gördüm.

-Bu oldukça üzücü bir durum tabi. Bu yüzden, bunları yaşamamak için salgın döneminde herkesin koyulan kurallara eksiksiz bir şekilde uyması pandeminin olmazsa olmazı olmalıdır.   

AC-Son olarak Cerrahpaşa’nın durumu hakkında biraz bilgi alabilir miyiz yani burası taşınacak mı kalacak mı?

-Bildiğiniz gibi burası eski ve iki mahalleden oluşan bir yerleşke.

Alt ve üst Cerrahpaşa diye adlandırabiliriz. Tek bir binadan oluşmayan, birden fazla ünite ve binası olan büyük bir alan.

Şuanda üst Cerrahpaşa diye tabir ettiğimiz alanın 3/1 lik bölümünde arkeolojik kazı çalışmaları tamamlandı. Kısa bir süre içerisinde kalan alanında arkeolojik kazı çalışmasını tamamlayıp burada çelik konstrüksiyon üzerine inşa edeceğimiz modern ve yeni binalarımıza aşamalı bir şekilde geçeceğiz.

Üst Cerrahpaşa tamamlanınca, alt taraftaki birim ve binalarımızı buraya taşıyacağız, aynı uygulamayı boşalan tarafta yapacağız ve bu şekilde Cerrahpaşa daha modern çağın gerek simlerine uygun bir yapıya kavuşacaktır.

AC-Efendim öncelikle bize göstermiş olduğunuz, ilgi ve misafirperverlik için size cok teşekkür ederiz.

Şahsınızda, dünyanın en güçlü ve fedakâr ordusuna yani hem ülkemizin hem de dünyadaki diğer ülkelerin sağlık ordularına şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.

Söyleşinin tamamını izlemek için: @sonerkaradağ (you tube) – kimdirvenerelidir(you tube) #nerdeyiz (you tube) kanallarını ziyaret edebilirsiniz.(26,02,2021 tarihinde saat 16 00 da estetik cerrahi üzerine sohbet ve 05,03,2021 tarihinde saat 16 00 da Pandemi süreci ile ilgili sohbet yayınlanacaktır.

Not: Sevgili hocamız Doç.Dr Zekayi KUTLUBAY ile söyleşimiz sırasında yazılı not almadım. Sohbetimizin sonunda toparlayabildiğim kadarı ile söyleşimizi kaleme döktüm. /anlayışınız ve zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sevgi ile 25/02/2021

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.